علت سردردهای ورزشی چیست و راه های مقابله با آن کدامند؟

علت سردردهای ورزشی چیست و راه های مقابله با آن کدامند؟
4.5/5 - (2 امتیاز)

احتمالا تا حالا برایتان پیش آمده است که دچار سردردهای در هنگام ورزش شوید. سردرد ورزشی (HAE) ممکن است در حین فعالیت ورزشی و یا بعد از انجام آن ایجاد شود. این سردردها در یک طرف سر و یا در تمام سر احساس می‌شوند. اما دلیل این سردردهای ورزشی چیست و راه های مقابله با آن کدام است؟

سردردهای ورزشی معمولا بعد از ورزش طولانی مدت و شدید ایجاد می‌شوند. ورزشهایی که در آنها بیشتر سردردهای ورزشی دیده می‌شوند، عبارتند از دویدن، قایقرانی، تنیس، شنا و وزنه برداری

پزشکان سردرد‌های ورزشی را به دو قسمت تقسیم می‌کنند.

گروه اول سردردهایی هستند که بی‌خطرند. این سر دردها به شکل ضربه‌ای در سر احساس می شوند. بعد از ورزشهای شدید به وجود می‌آیند و در هر دو سمت سر می‌باشد. در این مواقع سردرد بین 5 تا 48 ساعت به طول می‌انجامند.

گروه دوم سردردهایی هستند که بر اثر مشکلات مغزی ایجاد می‌شوند مانند خونریزی یا تومور مغزیی یا مشکلاتی در عروق. این سردردها به شکل ضربه‌ای هستند و علائم سردرد گروه اول را دارند اما همراه با حالت تهوع، بی‌هوشی، دوبینی و گردن درد هستند. در این حالت، سردرد حداقل یک روز تا چند روز به طول می‌انجامند.

در مورد سردردهای گروه دوم حتما باید به پزشک مراجعه شود تا با بررسی مشکل اصلی، به درمان آن پرداخته شود.

اما در مورد سردردهای گروه اول با رعایت یک سری نکات شما می‌توانید از بروز این مشکل در حین و یا بعد از ورزش جلوگیری کنید.

راهکارهای مقابله با سردردهای ورزشی

1- در هوای گرم و مرطوب و همچنین در ارتفاعات ورزش نکنید:

سردردهای ناشی از ورزش بیشتر در هوای گرم و شرجی (مرطوب) و یا موقع ورزش کردن در ارتفاعات اتفاق می‌افتد.

2- قبل از ورزش حتما بدن خود را گرم کنید:

زمانی که فرد بدون گرم کردن شروع به فعالیت می کند، به بدن شوکی وارد می‌شود که همین موضوع می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود.

3- از مواد شیرین قبل از ورزش استفاده نکنید:

یکی از دلایل سردردهای ورزشی افت فشار است. برای حل این مشکل، از 20 دقیقه مانده به ورزش نباید مواد شیرین مصرف کرد چرا که باعث ترشح انسولین و افت قندخون و نهایتاً افت فشار و سرگیجه می‎شود.

پیشنهاد می‌شود بهترین زمان تغذیه در قبل و بعد از بدنسازی را در اسپرت رزرو مطالعه کنید.

4- مصرف آب کافی :

زمانی که بدن دچار کم آبی شود، یکی از اصلی ترین عوارض آن ایجاد سردرد خواهد بود. سردرد ناشی از کم آبی ممکن است حتی در افرادی که فعالیت بدنی ندارند نیز دیده شود.

5- اصلاح نحوه انجام فعالیت ورزشی :

انجام صحیح حرکات ورزشی، مانع از بروز بسیاری از مشکلات از جمله سردرد می‌شود. در صورتی که در هنگام انجام حرکات، نفس گیری درست انجام نشود خون رسانی به مغز دچار مشکل می‌شود که این باعث سردردهای بعد ورزش می‌شود.

در پایان امیدواریم با رعایت کردن نکات گفته شده در مورد سردردهای ورزشی و راه های مقابله با آن ، از ورزشی که انجام می‌دهید لذت کافی ببرید.

ارسال نظر