تفاوت بدنسازی و فیتنس در چیست؟

تفاوت بدنسازی و فیتنس در چیست؟
3.7/5 - (4 امتیاز)

سئوالی که بیشتر ورزشکارانی که قصد رفتن به باشگاه بدنسازی را دارند برایشان مطرح است ، این است که تفاوت بین بدنسازی و فیتنس در چیست؟ برای رفتن به باشگاه کدام یک را انتخاب کنند؟

تفاوت های کلی این دو رشته در شکل بدن، رژیم غذایی و نوع تمرین هایی است که ورزشکاران انجام می دهند. که در زیر به صورت خلاصه هر کدام را توضیح دادیم.

تفاوت های کلی بدنسازی و فیتنس

شیوه تمرین

هدف بدنسازی افزایش حجم عضله است، عضلات باید بدون چربی و حجیم باشند. بر ای همین در تمرینات بدنسازی از وزنه های سنگین استفاده می شود و شدت تمرین به قدری بالا است، که عضلات را به نقطه شکست می‌رسانند. به نحوی که دیگر توان انجام تکرار بیشتر را ندارند و آن چیزی که بعد از استراحت و تغذیه مناسب برای آن‌ها رقم خواهد خورد، داشتن ماهیچه‌هایی قوی و حجیم است. اما در فیتنس بزرگی عضلات مهم نیست، هدف تمربنات شکل گیری ماهیچه ها و متناسب بودن عضلات و خوش فرم شدن بدن است. برای همین تمرینات هوازی، درصد خیلی زیادی از برنامه تمرینی فیتنس کاران را تشکیل می دهد و از وزنه کمتر استفاده می شود درست برعکس تمرینات بدنسازی.

مدت زمان ورزش

یک جلسه بدنسازی گاهی بیش از 2 ساعت طول می‌کشد، اما یک جلسه فیتنس حدودا 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. بدنسازی مستلزم تمرینات طولانی مدت مانند 4 یا 5 بار تمرین درهفته است، اما فیتنس تمرینات کمتر را با نیرو و تلاش کمتری در هفته 3 یا 4 بار  انجام می‌دهند.

رژیم غذایی 

پروتئین نقش مهمی در بدنسازی دارد. و اکثر بدنسازان پروتئین زیادی مصرف می‌کنند. اما در فیتنس افراد برحسب ساختار بدن و نوع متابولیسم از پروتئین‌ها استفاده می‌کنند، و تاکید بیشتر بر خوردن غذاهای سالم مانند: سالادسبزیجات ومیوه جات است.

ورزشکاران فیتنس تمرکز خود را بر چربی سوزی می‌گذارند، به همین دلیل گاهی رژیم غذایی با مقدار محدود کالری را دنبال می‌کنند. در حالی که بدنسازان بیشتر در تلاش هستند که چربی را به ماهیچه تبدیل کنند و به همین دلیل برای دریافت کالری محدودیتی ندارند.

همین 5 وسیله برای رفتن به باشگاه بدنسازی کافی است را در اسپرت رزو مطالعه کنید.

در پایان برای نتیجه گیری می توان یک تعریف کلی از هر کدام داشته باشیم :

بدنسازی یعنی انجام ورزش‌های با وزنه که در بازه‌های زمانی مشخص تا سر حد توان، انجام میشود. افزایش حجم، قدرت و توان عضلات در استراحت پس از تمرین ایجاد می‌شود. معمولاً بدنسازی را کسانی انتخاب می کنند که می خواهند بدن خود را سفت و عضلانی کنند.

فیتنس یعنی ایجاد یک وضعیت سالم جسمانی که از ورزش و تغذیه مواد سالم حاصل می‌شود. تمرینات هوازی نقش مهمی در فیتنس دارند.؛ و کسانی که می خواهند به وسیله ورزش چربی های اضافه خود را از بین ببرند و بدنی متناسب و خوش فرم داشته باشند، فیتنس را انتخاب می کنند.

پیشنهاد می‌شود مقاله تاثیرات منفی ترک بدنسازی بر بدن چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

ارسال نظر