اصول صحیح ورزش با تردمیل

اصول صحیح ورزش با تردمیل
ثبت باشگاه ورزشی خرید اینترنتی عطر
امتیاز دهید

اصول صحیح ورزش با تردمیل را باید بدانیم تا بتوانیم بهترین استفاده را از این وسیله ورزشی بکنیم.

خيلي‌ها تردمیل دارند، ولي نمي‌دانند چطور بايد از اين دستگاه استفاده كنند. براي همين مدتي پس از استفاده از آن با مشكلات و عوارض متعددي روبه‌رو مي‌شوند و تردميل را عامل اصلي اين همه مشكل و دردسر مي‌دانند. در حالي كه متخصصان مي‌گويند هنگام استفاده از تردميل هم بايد نكاتي را در نظر داشت و اصولي را رعايت كرد.

بدون كفش روي تردمیل نرويد

وقتي مي‌خواهيد از تردميل استفاده كنيد حتما بايد نكات مربوط به درست دويدن و پياده‌روي را در نظر داشته باشيد و به آنها عمل كنيد. به عنوان مثال برخي افراد بدون پوشيدن كفش روي تردميل مي‌روند و مشغول دويدن مي‌شوند، در حالي كه اين كار بسيار اشتباه است و مي‌تواند موجب بروز صدمات و آسيب‌هاي جدي به فرد شود. بنابراين هنگام استفاده از تردميل بايد حتما از كفش ورزشي مناسب استفاده كرد.

اگر مي‌خواهيد از شيب دستگاه استفاده كنيد، ابتدا بايد مطمئن شويد راه رفتن روي سطح شيب‌دار مشكلي براي سلامت شما ايجاد نمي‌كند. سرعت دستگاه نيز بايد طوري تنظيم شود كه به كمك آن به شدت مناسب ضربان قلب رسيد و نه بيش از آن. در صورتي كه فرد بيماري خاصي داشته باشد يا در روزهاي اول پس از استفاده از دستگاه با شرايط خاصي روبه‌رو شود، حتما بايد به پزشك متخصص مراجعه كرد. فردی که از سلامت جسمانی کامل برخوردار است بهتر است که در طول روز نیم ساعت و با شیب صفر درجه از تردمیل استفاده کند و ابتدا حتما یک پیاده روی آرام با سرعت پایین جهت گرم کردن بدن بروی این دستگاه داشته باشد.
تردمیل ظرفیت و گنجایش وزنی خاص خود را دارد، بنابراین وزن فرد استفاده کننده از این وسیله ورزشی باید به اندازه ظرفیت تردمیل باشد.

همه مي‌توانند از تردميل استفاده كنند، اگر…

بعضي‌ها تصور مي‌كنند چون پاها يا زانوهايشان درد مي‌كند، نبايد روي تردميل بروند. گروهي هم از ترس اين‌كه مبادا تردميل عاملي براي بروز بيماري‌هاي مختلف باشد، سراغ آن نمي‌روند، در حالي كه اين روزها در بيشتر باشگاه‌ها مي‌توان اين دستگاه‌ها را ديد و به كمك آنها مشغول ورزش شد.

به طور كلي شرايط خاصي وجود ندارد كه مانع استفاده از تردميل ‌شود، همان‌طور كه همه افراد بايد پياده‌روي كنند، همه هم مي‌توانند از تردميل استفاده كرده و به كمك آن فعاليتشان را افزايش دهند.
ولي نكته مهم اين است كه در شرايط خاص بايد به فكر تمهيدات ويژه بود تا به كمك آنها بتوان از دستگاه درست استفاده كرد؛ به عنوان مثال فردي كه تعادل خوبي ندارد بايد از تردميلي استفاده كند كه در دو طرف آن دسته‌هايي وجود داشته باشد تا به كمك آنها بتواند روي تردميل راه برود و تعادلش را حفظ كند. همچنين فردي كه زانو درد دارد پيش از رفتن روي تردميل بايد با تقويت عضلات چهارسر ران، از بروز مشكل بيشتر پيشگيري كند.

روزي چند بار بدويم؟

چون دستگاه تردميل در باشگاه‌ها يا خانه‌ها قرار دارد و هميشه در دسترس است و هر ساعتي از روز مي‌توان از آن استفاده كرد، شايد اين پرسش براي ما پيش بيايد كه چند مرتبه در روز مي‌توان روي تردميل رفت و چند دقيقه مي‌توان مشغول ورزش شد؟

به طور كلي توصيه مي‌شود براي حفظ سلامت، پنج روز در هفته و هر بار حداقل 30 دقيقه ورزش‌هاي هوازي انجام دهيد. بنابراين اگر كسي ورزشكار حرفه‌اي نباشد و بيش از حد در روز ورزش كند، نه تنها كاري به نفع سلامتش نكرده، بلكه احتمال بروز آسيب‌ها را نيز افزايش داده است. استفاده از تردميل هم محدوديت‌هايي دارد و استفاده بيشتر به معناي فوايد بيشتر نيست. توصيه مي‌شود با توجه به هدفي كه داريد، مدت و شدت ورزش را تعيين و طبق آن از تردميل استفاده كنيد.

پيش از اين‌كه روي تردميل برويد

بعضي‌ها فكر مي‌كنند چون تردميل گوشه اتاق‌شان قرار گرفته، مي‌توانند به محض اين ‌كه اراده كردند، روي آن بروند و مشغول ورزش شوند، غافل از اين‌كه ورزش كردن، آمادگي مي‌خواهد و پيش از آن بايد بدنتان را حسابي گرم و آماده كنيد.
قبل از استفاده از تردميل مانند ساير ورزش‌ها حتما بايد بدن را گرم كنيد. افرادی که از این وسیله در خانه های خود به منظور دست یابی به سلامتی استفاده می کنند ابتدا برای شروع باید دستگاه را در شیب صفر درجه قرار دهند.
پس از استفاده از تردمیل نیز باید پیاده روی آرام بروی دستگاه داشته و سپس دستگاه را به طور کامل قطع کنند.

پیشنهاد می‌شود پیاده روی و اثرات فوق العاده آن بر سلامت را هم مطالعه کنید.

خستگي، نشانه خوب بودن ورزش نيست

خيلي‌ها تصور مي‌كنند هر چه ورزش سنگين‌تر و خسته‌كننده‌تر باشد، بهتر و مفيدتر و تاثيرش هم بيشتر است. در حالیکه این طرز تفکر اشتباه است. خستگي ناشي از ورزش بايد طي مدت 8 تا 12 ساعت برطرف شود، ولي چنانچه اين حالت ادامه داشته و پس از 24 ساعت فرد باز هم احساس خستگي كند، مشخص مي‌شود شدت ورزش مناسب نبوده و چنين روشي مي‌تواند در طول زمان موجب بروز آسيب‌هاي مزمن شود.

دردهاي موضعي كه هنگام ورزش ايجاد مي‌شود، ممكن است ناشي از مشكلاتي باشد كه در گذشته وجود داشته و بخوبي درمان نشده يا اين‌كه نشان‌دهنده شرايط نامناسب ورزش كردن باشد. بنابراين در صورت روبه‌رو شدن با چنين شرايطي حتماً‌ بايد با پزشك مشورت و مشكل را برطرف كنيد.

بهترین روش تعیین کنترل سرعت تردمیل، استفاده از تست تنفس است

سرعت دستگاه تردمیل باید به گونه ای تنظیم شود که نشان دهنده محدوده ضربان قلب باشد. در صورتی که محدوده ضربان قلب مشخص نشده باشد بهترین روش تعیین کنترل سرعت تردمیل، استفاده از تست تنفس است، یعنی با دویدن بروی دستگاه و همراه با آن گفتن سه کلمه و کشیدن یک نفس عمیق است.

چه کسانی نمی توانند از تردمیل استفاده کنند؟

افرادی که مبتلا به زانو درد هستند نباید این وسیله ورزشی رابه کار ببرند. بهتر است که از دوچرخه های ثابت جهت ورزش استفاده کنند. افراد باید قبل از ورزش با تردمیل از لحاظ جسمانی ارزیابی شوند تا علایمی همچون ابتلا به سرگیجه، تپش قلب، افت فشار خون و بیماری های قلبی و ریوی در آنان مورد بررسی قرار گیرد.
پزشکان توصیه می کنند افراد مصرف مایعات را قبل و بعد از استفاده از تردمیل فراموش نکنند.
فردی که کاملا سالم است اگر در حین استفاده از تردمیل دچار افت فشار خون شود باید ورزش را قطع کند. سپس به پزشک مراجعه کند که البته تغذیه نامناسب یکی از شایع ترین علت این مشکل است.

ارسال نظر